Στιγμιότυπα από το πέρασμα της κακοκαιρίας ” Φίλιππος ” από την Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης
14 Μαρτίου 2022
Κείμενο – Φωτογραφίες: Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3130483.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Εφικτή, ήταν η πρόσβαση στην Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης από την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022, κατά την εξέλιξη της κακοκαιρίας ” Φίλιππος “.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3110332.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Όλοι οι χώροι στην Γυναικεία Ιερά Μονή με την φροντίδα των Μοναζουσών, ήταν προσβάσιμοι και λειτουργικοί καθόλη την διάρκεια του φαινομένου.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3110358.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Η φιλόξενη Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης, βρίσκεται σε υψόμετρο 380 μέτρων, στις υπώρειες του Κιθαιρώνα, πλησίον της ιστορικής Ιεράς Μονής Αγίου Μελετίου του εν Κιθαιρώνι ασκήσαντος.
Η Περιφέρεια Αττικής με την καθοδήγηση του κ. Γιώργου Πατούλη και την εμειρία του Αντιπεριφερειάρχη Πολιτικής Προστασίας & Περιβάλλοντος κ. Βασιλείου Κόκκαλη, συνεπικουρούμενοι από το Πυροσβεστικό Σώμα και την Ελληνική Αστυνομία, κράτησε ανοικτό και προσβάσιμο για όλα τα οχήματα, την Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών – Θηβών στον άξονα Αγία Σωτήρα – Οινόη – Βίλια- Κάζα – Ερυθρές.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3110360.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Δήμος Τανάγρας υπό την διοίκηση του Δημάρχου κ. Βασιλείου Περγάλια, την εποπτεία του Αντιδημάρχου Δερβενοχωρίων κ. Σπύρου Σταμάτη και την επιδεξιότητα του χειριστή γεωργικού ελκυστήρα με λεπίδα αποχιονισμού κ. Αντωνίου Φιλιππή, κράτησαν προσβάσιμη την επαρχιακή οδό, Οινόης – Πανάκτου ( Αττική – Βοιωτία ).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3110387.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Υπό αυτές τις συνθήκες, οι πιστοί Χριστιανοί είχαν την δυνατότητα, να προσέλθουν ασφαλείς, στα ” Άγια Νήπια ” , για τις Ιερές Ακολουθίες όλων των ημερών.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3110339.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Χαρακτηριστική, ήταν η εύστοχη παρατήρηση, μίας μοναχής: ” πόσοι άνθρωποι στερούνται αυτή την χαρά… η φύση να είναι ντυμένη στα λευκά, και οι πιστοί στον Ιερό Ναό να ευχαριστούν την Παναγία, για τα μεγαλεία του Υιού της ! ”
Κείμενο – Φωτογραφίες: Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος