Από μερικούς Ιερούς Ναούς αφαίρεσαν ακόμα και καθίσματα
4 Νοεμβρίου 2021
Η Εκκλησία από τις 17 Μάϊου 2020 που επετράπει με όρους, η συμμετοχή των πιστών στα Ιερά Μυστήρια και τις Ιερές Ακολουθίες στους Ιερούς Ναούς και τα Μοναστήρια, μετά από δίμηνη απαγόρευση ( 20/03/2020 – 16/05/2020 ), λόγω των επιβληθέντων περιοριστικών μέτρων εξ αιτίας της πανδημικής νόσου του κορονοϊού ( Covid -19 ), προχώρησε και σε επιπλέον ενέργειες όπου αυτό ήταν εφικτό.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P7265945.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Εκτός από την χωροταξική αναδιάρθωση των καθισμάτων, με συγκεκριμένες αποστάσεις μεταξύ τους, σύμφωνα με τις οδηγίες της πολιτείας και της Ιεράς Συνόδου, σε μερικούς Ιερούς Ναούς αφαίρεσαν ακόμα και αρκετά καθίσματα, για καλύτερο αερισμό του χώρου και σχολαστική τήρηση των υγειονομικών μέτρων.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PA207209.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ορισμένοι Ιεροί Ναοί, που έχουν την δυνατότητα μετάδοσης των Ιερών Ακολουθιών μέσω διαδικτύου, συνεχίζουν ακόμα και σήμερα ( Οκτώβριος 2021 ) την ευλογημένη αυτή διακονία, για παραμυθία και ενίσχυση των πιστών Χριστιανών.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3190598.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Δεν θα ξεχαστεί εύκολα, η φράση του π. Ευαγγέλου Παπανικολάου – Θεολόγου & Ιατρού, που να κήρυττε τον Θείο λόγο μέσα από το διαδίκτυο λόγω των περιοριστικών μέτρων.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5162111.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Στην πέμπτη του ομιλία, στον Ιερό Ναό Αναλήψεως Κυρίου Ραφήνας – Αττικής (οι 4 διαδικτυακές ) και πρώτη ενώπιων των πιστών, στις 17 Ιουλίου 2020, ο π. Ευάγγελος ανέφερε χαρακτηριστικά: “…τόσο καιρό μίλαγα στους πέντε τοίχους…” .
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P6102076.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Είναι κοινή διαπίστωση, ότι εκκλησία συνδράμει με κάθε τρόπο την πολιτεία, στην προσπάθεια περιορισμού της εξάπλωσης της πανδημικής νόσου του κορονοϊού ( Covid – 19 ).
Κείμενο – Φωτογραφίες: Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος