O Μητροπολίτης Θηβών, Λεβαδείας & Αυλίδος στην Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης
29 Δεκεμβρίου 2022
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών Λεβαδείας και Αυλίδος κ. Γεώργιος τέλεσε την Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2022, στην Γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης – Αττικής, τον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό επί τη Μνήμη των Αγίων Νηπίων, των υπό του Ηρώδου αναιρεθέντων (εορτ. 29 Δεκεμβρίου).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC285823.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Οι ευσεβείς προσκυνητές έφτασαν στην φιλόξενη Ιερά Μονή για να τιμήσουν του πρώτους μάρτυρες του Χριστιανισμού.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC285988.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Στην προσλαλιά του, ο Πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητροπόλεως Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Αρχιμανδρίτης π. Ιάκωβος Κανάκης, ανέφερε μεταξύ άλλων ” …πως την σφαγή των Νηπίων την είχαν προφητεύσει οι Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης ” και κατέληξε “…ότι τα Άγια Νήπια βαφτίστηκαν με το αίμα τους! “.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB228270.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Σεβασμιώτατος κ. Γεώργιος, προέτρεψε τους Χριστιανούς να μην χάνουν την πίστη τους στον Χριστό σε αυτούς τους δύσκολους, για όλη την ανθρωπότητα ” καιρούς “. Ευχήθηκε Χρόνια Πολλά σε όλους και ευλογημένο τον Νέο έτος ( 2023 )
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC285733.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Μαλέτιος Στάθης, κτήτωρ και πνευματικός, ευχαρίστησε τον Σεβασμιώτατο για την αγάπη με τη οποία περιβάλει την Ιερά Μονή των Αγίων Νηπίων.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC285871.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC035548.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC285767.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος