Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Θεολόγου Γέρακα – Αττικής
10 Μαΐου 2022
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5081204.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Αρχιερατική Θεία Λειτουργία τελέστηκε την Κυριακή των Μυροφόρων ( 8 / 05 / 2022), στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ενοριακό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στον Γέρακα Αττικής, επί τη Μνήμη του Αγίου Ενδόξου Αποστόλου & Ευαγγελιστού Ιωάννου του Θεολόγου, ιερουργούντος του επιχωρίου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου.
Ο Σεβασμιώτατος κλείνοντας το κήρυγμά του, ευχήθηκε Χρόνια Πολλά σε όλους, και στους Εορτάζοντες διπλά Χρόνια Πολλά.
Το Σάββατο 7 Μαΐου κατά τον Πανηγυρικό Εσπερινό, πριν από την περιφορά της εικόνας του Αγίου πέριξ του Ιερού Ναού, τον Θείο Λόγο κήρυξε ο ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Ιγνάτιος Καρακάσης.
Εορτάζουν την Κυριακή 8 Μαΐου, όσοι φέρουν και τα ονόματα, Θεολόγος ή Θεολογία.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5081204.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5081303.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5081156.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5071093.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2022/05/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5071114.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος