O Μητροπολίτης Θηβών & Λεβαδείας στην Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης – Αττικής
30 Δεκεμβρίου 2021
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας κ. Γεώργιος, τέλεσε την Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2021, στην Γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης – Αττικής, τον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό επί τη Μνήμη των Αγίων Νηπίων, των υπό του Ηρώδου αναιρεθέντων (εορτ. 29 Δεκεμβρίου ).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289270.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Οι ευσεβείς Χριστιανοί, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες ( συνεχής βροχόπτωση ), έφτασαν στην φιλόξενη Ιερά Μονή, για να τιμήσουν του πρώτους μάρτυρες του Χριστιανισμού.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289363.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Σεβασμιώτατος κ. Γεώργιος στο κήρυγμα του, προέτρεψε τους πιστούς Χριστιανούς να μελετούν τον Λόγο του Χριστού, και να μην χάνουν τον χρόνο τους ακούγοντας φήμες και διαδόσεις που κυκλοφορούν στις ημέρες μας.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289291.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Συνέστησε δε, την αυστηρή τήρηση των μέτρων για την αποτροπή, της περαιτέρω εξαπλώσεως της πανδημικής νόσου του κορονοϊού ( Covid -19 ).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289332.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Μαλέτιος Στάθης, κτήτωρ και πνευματικός της Ιεράς Μονής, ευχαρίστησε τον Άγιο Θηβών & Λεβαδείας, για την αγάπη με τη οποία περιβάλλει το Μοναστήρι.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289360.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC289410.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA