Ομιλία στον Άγιο Ελευθέριο Αχαρνών για τον μακαριστό Αρχιμανδρίτη π. Θεόφιλο Ζησόπουλο
18 Δεκεμβρίου 2021
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB177960-1.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
Η ομιλία της Πέμπτης 16 Δεκεμβρίου 2021, στον Ιερό Ενοριακό Ναό Αγίου Ελευθερίου οδού Αχαρνών – Αθηνών, στα πλαίσια των εκδηλώσεων
” ΕΟΡΤΙΑ 2021 ” με τίτλο:
” Σύγχρονες Μορφές Που Με Την Άσκησή Τους Ομόρφυναν Την Ζώη Μας “, ήταν αφιερωμένη στον Μακαριστό Αρχιμανδρίτη π. Θεόφιλο Ζησόπουλο τον εκ Γρεβενών ορμώμενο ( 1930 – 2013 ).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC169038.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
O Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Νικάνωρ Παπανικολάου, καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Σπαρμού – Ολύμπου, ομίλησε στους πιστούς Χριστιανούς, για την πολυσχιδή προσωπικότητα του πατρός Θεοφίλου Ζησοπούλου.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC168973.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Το 1965 με την πνευματική επιστασία του Μακαριστού π. Θεοφίλου ιδρύεται η Ιεραποστολική Χριστιανική Αδελφότης ” Η ΛΥΔΙΑ “, λαμβάνοντας το όνομα της Αγίας Λυδίας της Φιλιππησίας της πρώτης Ευρωπαίας Χριστιανής, καθώς ήταν η πρώτη, που κατηχήθηκε και βαπτίστηκε Χριστιανή στον Ζυγάκτη ποταμό της Μακεδονίας.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC169032.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Για τις ανάγκες της εκκλησιαστικής ενημέρωσης, το έτος 1993 ο π. Θεόφιλος Ζησόπουλος έλαβε πτυχίο δημοσιογραφίας, ίδρυσε τον Ρ.Σ. ” Λυδία η Φιλιππησία”,το 1996 στελέχωσε τον τηλεοπτικό σταθμό 4 Ε ( παγκόσμιο δορυφορικό σήμα ) και εκλέχτηκε Πρόεδρος του Δ.Σ. κατέχοντας αυτήν την θέση μέχρι το τέλος της επιγείου ζωής του (29/01/2013 ).
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/12/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC088844-1.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Γέροντας φιλοξένησε την δεκαετία του ΄90 στις εγκαταστάσεις της Αδελφότητας ” ΛΥΔΙΑ” 20.000 παιδιά από ομόδοξες χώρες, θύματα των εμπολέμων συρράξεων.
Ιδιαίτερη υπήρξε η προσφορά του π. Θεοφίλου στον δοκιμαζόμενο από τον πόλεμο Σερβικό λαό κάτι που οι Σέρβοι, μέχρι σήμερα δεν ξεχνούν!
Λόγω της πανδημικής νόσου του κορονοϊού (Covid -19) και για μεγαλύτερη διευκόλυνση των πιστών, η ομιλία θα αναρτηθεί και θα παραμείνει στο επίσημο κανάλι του Ιερού Ναού στο You Tube ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΟΣΜΟΣΩΤΕΙΡΑ.
Κατά την διάρκεια των εκδηλώσεων ” ΕΟΡΤΙΑ 2021 ” τίθενται σε προσκύνηση και Ευλογία των πιστών ( έως 21 Δεκεμβρίου ), Ιερά Λείψανα Αγίων που αποθησαυρίζονται στον Ιερό Ναό του Αγίου Ελευθερίου.
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος