Πανηγυρίζει ο Ιερός Ναός Απόστολου Ανδρέα στο Καρποχώρι Καρδίτσας
29 Νοεμβρίου 2021
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB067574.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Την μνήμη του Αποστόλου Ανδρέα του Πρωτοκλήτου εορτάζει 29 & 30 Νοεμβρίου 2021, ο ομώνυμος Ιερός Ναός στο Καρποχώρι Καρδίτσας με το ακόλουθο πρόγραμμα:
Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021
Ώρα 18:00
Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός υπό του Αγίου Πρωτοσυγγέλου, της Ιεράς Μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, Πανοσιολογιωτάτου Αχιμανδρίτου π. Αμφιλοχίου Παπανδρέου
Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021
Ώρα 07: 30
Όρθρος και Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ.Τιμοθέου
Ώρα 17: 00
Ιερά Παράκληση στον Απόστολο Ανδρέα τον Πρωτόκλητο
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB067591.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Οι πιστοί θα έχουν την ευλογία να προσκυνήσουν, απότμημα Ιερού Λειψάνου του Αγίου Αποστόλου Ανδρέα, που αποθησαυρίζεται στον Ιερό Ναό.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB067573.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Στην Τοπική Κοινότητα Καρποχωρίου Σοφάδων στις 18 Σεπτεμβρίου 2020, κατά την επέλαση της κακοκαιρίας ” Ιανός ” στην γειτονιά του Ι. Ναού Αποστόλου Ανδρέα οι καταστροφές ήταν πολύ μεγάλες, όπως και σε άλλες περιοχές της Π.Ε. Καρδίτσας , με τους κάτοικους να βιώνουν πρώτη φορά καιρικό φαινόμενο με τέτοια ένταση.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P9233486.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ο Απόστολος Ανδρέας όμως, δεν τους άφησε μόνους!
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/11/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PB067580.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Τους προστάτευσε και μέσα ” σ΄ εκείνο τον χαλασμό ” δεν υπήρξε στο χωριό, καμία ανθρώπινη απώλεια.
Η τήρηση των θεσπισμένων από την πολιτεία υγειονομικών μέτρων, για την αποτροπή εξαπλώσεως της πανδημικής νόσου του κορονοϊού ( Covid -19 ) και των αποφάσεων της Ιεράς Συνόδου, είναι προϋπόθεση για την ομαλή διεξαγωγή της εορτής.
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος