Πανηγύρισε ο Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής Νέας Πεντέλης – Αττικής
27 Ιουλίου 2021
Κείμενο – Φωτογραφίες: Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/07/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P7265955.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Πανηγύρισε 25 και 26 Ιουλίου 2021, ο Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίας Μεγαλομάρτυρος Παρασκευής & Οσίας Παρασκευής της Επιβατινής, Νέας Πεντέλης Αττικής, στις υπώρειες του Πεντελικού όρους.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/07/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P7265977.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Στον Μέγα Αρχιερατικό Εσπερινό ( Κυριακή 25 Ιουλίου ) και στην Αρχιερατική Θεία Λειτουργία της Κυριονήμου ημέρας ( Δευτέρα 26 Ιουλίου ), Χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαοδικίας κ. Θεοδώρητος, ο οποίος μετέφερε στους πιστούς, τις ευχές του Μακαριοτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερωνύμου του Β΄.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/07/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P7265945.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Εντός του Ιερού Ναού υπάρχουν δύο Ιερά παρεκκλήσια, του Αγίου Νεκταρίου Επισκόπου Πενταπόλεως στο στάδιο της αποπεράτωσης, και των Νεοφανών Αγίων, Παϊσίου, Πορφυρίου, Ιακώβου Τσαλίκη και Οσίου Γεωργίου Καρσλίδη.
![](http://www.diakonima.gr/wp-content/uploads/2021/07/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P7265963-2.jpeg)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος